Конспект уроку 7 клас "А. Чайковський "За сестрою"
Тема: А. Чайковський. «За сестрою». Благородство, відповідальність, мужність, вірність, життєлюбство запорозьких козаків.
Тема: А. Чайковський. «За сестрою». Благородство, відповідальність, мужність, вірність, життєлюбство запорозьких козаків.
Мета: дослідити, як на прикладі козаків розкриваються кращі
риси характеру українського народу; сприяти виробленню уміння в школярів
аналізувати епічний твір, характери героїв; створити умови для розвитку
творчого та логічного мислення, уваги, спостережливості, уміння грамотно
висловлювати свої думки,враження, робити висновки; виховувати шанобливе ставлення
до історичного минулого рідного краю, почуття патріотизму, розуміння того, що
за щастя треба боротися, що необхідно готувати себе до життєвих випробувань
Епіграф: Доля
сміливим допомагає.
(Іспанське прислів’я)
Хід уроку:
І.Мотиваційний етап
1.1. Забезпечення
емоційної готовності до уроку: перегляд
відеоролику.
1.2.Актуалізація
суб’єктивного досвіду. Продовжити речення: « Для мене історія – це…» (звучить
увертюра до опери М. Лисенка «Тарас
Бульба»)
ІІ.
Цілевизначення та планування.
Визначення цілей уроку учнями.
Вчитель: Ми сьогодні з вами полинемо у добу козаччини, що
залишила значний слід в історії України. Славні лицарі запорозькі , котрі
боронили рідну землю від ворогів , зажили собі вічної слави. Це час лицарства,
героїзму, жертовності і незрадливості.
Вчитель. Подумайте, яких же результатів ви хочете досягти на
сьогоднішньому уроці та свої цілі запишіть до « путівників» . ( За бажанням 2 –
3 учні озвучують.)
Цілі
з’являються на слайді.
Вчитель. Щоб ви ще додали до своїх цілей з цього переліку? Чому?
Учні
знатимуть:
-
Зміст твору;
-
Риси вдачі
запорожців;
-
Їх моральні
принципи;
-
Засоби змалювання
героїв;
-
Авторське ставлення
до персонажів;
-
Визначення поняття
«кульмінація».
Учні
вмітимуть:
- виразно читати уривки твору;
- визначити основні засоби змалювання героїв;
- аргументувати своє ставлення до персонажів, їх
поведінки;
- пояснити актуалізацію твору в наш час.
ІІІ.
Опрацювання навчального матеріалу.
Вчитель: Щоб досягти цілей уроку, ми будемо опиратися на зміст
твору, працювати з цитатними характеристиками, робити висновки
Щоб перевірити чи
були ви уважні при читанні тексту пропоную
літературний
диктант «Упізнай героя».
1.»Він виходив, коли хотів, у місто, знайомився з
ровесниками з багатих татарських родин, їздив на коні, стріляв з лука та
рушниці. Був веселий, і за це його всі полюбили…( Павлусь)
2.» В одній спідниці, простоволоса, виглядала страшно.
Очі налилися кров’ю з лютості і розпуки. У руках держала сокиру».( Палажка)
3.»…Він…був кремезний…літ тридцяти. Одягнений у
широчезні, як море, червоні штани, які підперезував широким шовковим поясом. На
ногах добрі шкапові чоботи. Сорочка була подерта й замащена, на грудях широко
розхристана, звідки визирали широкі косматі та сонцем опалені груди».( Семен
Непорадний)
4.»…Був одягнений у подерту, брудну одежу і мав на голові
татарську шапку. На ногах у нього постоли, обв’язані мотузками. Лице чорне,
пожовкле та розкуйовджена борода. …Уся його зброя – довгий ніж».
( Харциз Карий)
Вчитель. З яким твором можна провести аналогію?
Асоціативна
павутинка»(доповнювати протягом уроку)



витривалість відвага священне почуття
благородство людиною обов’язок перед народом,
В світовій літературі ви
зустрічались із лицарем ?(В.Скотт «Айвенго»)
Вчитель: Зверніть, будь- ласка, увагу на слайд « Кодекс честі
лицаря»
Робота в групах
Вчитель: Доведіть , що Павлусь та запорожці сповідували кодекс
честі лицаря.
Бесіда:
- Чому юний
герой один вирушив у небезпечні мандри?
- Хтось із Вас
хотів би бути на місці Павлуся?
- Які риси Павлуся та козаків ви хотіли б
наслідувати?
- Гарячою любов’ю до України,до її народу
перейняті всі помисли й почуття головного героя твору. Доведіть
правильність цієї думки,зачитавши внутрішній монолог(“Маму вбили,дідуся…нас
замучили… заждіть чортові сини!Вернуся я ще сюди,може,і не раз,то не в
посторонку,як невільник,а з козацтвом,як лицар!»)
Вчитель: Отже, ми довели , що козаки та наш юний герой є
справжніми лицарями.
Проблемне запитання:
-Чому юний герой один вирушив у небезпечні мандри?
(Як поставилися батько;старший
брат до просьби Павлуся піти разом шукати Ганнусю? Чи вірили вони у щасливе
завершення його наміру? )
Мить творчості:
1). Лицар XX століття. Хто
він?Реальний чи фантастичний цей образ для вас?Яким лицарським чеснотам
віддають перевагу дівчата?
2). Кого із січовиків автор
описує найдокладніше,що можна сказати на основі цих описів про ставлення
письменника до запорожців.?(Семен Непорадний, Тріска, Недоля).
3).Як ставилися запорожці до
зрадників свого народу?За що і як було покарано харциза Карого?
Вчитель (підсумок) : Вороги : жорстокі,
кровожерливі, корисливі. Козак убиває
ворога тільки озброєного і під
час битви, а татарин як не вб’є, то бере людину
в полон, щоб перетворити у свого раба або продати в рабство. Проте
Чайковський не проповідує у своїй повісті ненависті до ворога заради ненависті . Не мали б чого
ворогувати козаки з татарами, коли б ті не нападали на Україну,
не кривдили її народ. Бажання жити з татарами в злагоді передають суперечливі
роздуми Павлуся: «Чого вони нас зачіпають, муру дують? Хіба ж ми їм заважаємо?»
Письменник намагався бути об’єктивним,
показував конфлікти в минулому з позиції гуманізму.
Вчитель: Отже, козаки уособлюють чесність, вірність, відвагу,
силу, героїзм, готовність обороняти православну віру і свій народ навіть ціною
власного життя. Це були справжні лицарі.
Вчитель. Отже, більшість вже досить гарно, вдумливо читали твір,
бо зуміли зробити деякі висновки.
Бесіда:
Що ж робить твір таким захоплюючим та цікавим? (Яскраво
змальовуються давні часи, а вчинки героїв зрозумілі завдяки майстерності
автора.)
Проблемне
завдання: Підтвердити чи спростувати думку , що моральні принципи
козаків не втратили своєї цінності і в наш час.
Опрацювання
відомостей із теорії літератури.
Робота в
групах.
Завдання: визначити кульмінаційний момент в 4 розділі – 1
ряд; в 5 розділі – 2 ряд; 6розділ – 3 ряд. ( Учні зачитують .)
IV.Рефлексійно – оцінювальний етап.
На початку 20 ст. повість «За сестрою» була надзвичайно
популярною серед читачів, особливо юних. Школярі в листах дякували
письменникові за твір і просили писати ще. Як ви думаєте, що ж так подобалося
читачам?
-
Які уроки дала вам
повість «За сестрою»? (2 учні відповідає)
-
Який настрій у вас
від уроку? (учні показують колір «путівничка»)
-
Дайте відповіді на
запитання:
« Мене
схвилювало…»,
«Мені
запам’яталось…»,
«Я
дізнався…»
«Важливість
уроку в тому…»
( питання у вигляді квіточок знаходяться на дощці)
V. Оцінювання.
VI. Домашнє завдання.
«Дружня порада»
(Від імені літературного героя, від імені козаків, автора твору дайте дружні
поради своїм товаришам, які були б важливими в їхньому житті).
За бажанням: Ілюстрації, сенкан «Славні предки».
VII. Висновки.
По різному складається
кожного доля, незалежно у який час ти живеш. Та честь, відданість, мужність,
благородство цінувались завжди. І як хочеться, щоб ми були гідними наших
пращурів. Любіть життя! ( На слайдах зображення сучасних козаків.
(вислів Г. Сковороди на слайді)
Немає коментарів:
Дописати коментар