Зіткнення неповторності й буденності в поезії Ліни Костенко «Кольорові миші» (урок української літератури в 6 класі)
Мета: Зацікавити шестикласників творчістю Ліни Костенко, осягнути суть поезії «Кольорові миші» - зіткнення неповторності та стандарту; навчати розуміти поезію; розвивати уяву, образне мислення, виробляти вміння аналізувати поетичні твори; виховувати високі естетичні смаки, позитивне мислення, прагнення зберегти власне Я.
Цілі:
§ Учні знатимуть: короткі відомості про письменницю, зміст вірша «Кольорові миші», художні засоби, використані в поезії; особливості виразного читання вірша.
§ Учні вмітимуть: виразно, вдумливо читати й коментувати поезію, пояснювати умовність ситуації, розрізняти реальне й фантастичне; розкривати алегорію образу кольорових мишей;характеризувати Анну, причину її відокремленості від загалу; висловлювати власні роздуми, що виникли під час прочитання поезії.
Тип уроку: Урок закріплення та застосування знань, умінь і навичок.
Обладнання: презентація фотографій Л.В.Костенко, кольорові кульки, вислови, презентація до поезії ,репродукції картин Марії примаченко « Звір», «Дикий чаклун», плакат «Обери свій світ» ,ілюстративний матеріал, сухе кленове листя, підручник, путівники у вигляді кленових листочків.
Форми роботи: «Кольоровий настрій», випереджаюче завдання, робота в групах, есе, робота з ілюстраціями, аналіз поезії.
Усе високе і прекрасне в нашому житті, науці, мистецтві створено розумом за допомогою фантазії, і багато чого фантазією за допомогою розуму.
М .Пирогов
Хід уроку
І. Мотиваційний етап
Вчитель. Налаштувавшись на урок, я прошу вас обрати колір свого настрою.
1. З’ясування емоційної готовності до уроку. «Кольоровий настрій».
2. Актуалізація суб’єктивного досвіду та опорних знань. (сильні учні оголошують результати випереджаючого завдання: написане есе «Бути таким як інші – добре чи погано?»).
ІІ. Цілевизначення та планування
§ Визначення власних цілей уроку.(учні записують до путівничка)
§ Вибір кульки(однієї з чотирьох кольорів) для формування робочих груп. Інструкція для групп.
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу
. Чиє серед вас такі учні, що люблять малювати, писати поезії, захоплюються фантастичними творами, пишуть музику? Що ви при цьому відчуваєте?
§ Вслухайтесь у слово кольоровий. Які емоції породжує цей епітет?
§ А які асоціації викликає слово миша? Поєднаємо обидва слова ( записано на дошці) За цим словосполученням стоїть певний образ. Що на вашу думку , символізують кольорові миші?
§ У чому сенс життя кольорового світу?
Учитель.
Психологи стверджують, що кожен колір може багато розповісти про людину: хто обирає зелений – уперті,ніжні, м’які, дружелюбні;
Білий – імпульсивні, мають розвинену уяву;
червоний - лідери;
коричневий – урівноважені;
фіолетовий – незалежні.
Учитель читає напам’ять вірш Ліни Костенко «Кольорові миші».
Учитель.
-Чи сподобалась Вам поезія?
-Що ви «побачили», слухаючи вірш? (опишіть приміщення, в якому йде суд)
Завдання для груп:
§ Жовті – готують біографічне повідомлення про Л. Костенко.
§ Зелені – працюють з учителем - обговорюють почуте.
§ Блакитні – підбирають ілюстрації до поезії, складають сенкан.
§ Фіолетові – працюють з текстом, визначають художні засоби творення образів поезії.
Учитель працює із зеленими. До роботи по черзі приєднуються інші групи.
§ Які почуття викликав у вас вірш?
§ Коли відбуваються події, про які йдеться у творі?
§ А могло насправді таке бути, тобто реальні описані події чи фантастичні?
§ У яку пору року відбувався суд над Анною?
§ Чому авторка обрала саме цю пору, а не якусь іншу?
§ Підібрані ілюстрації показують і коментують Блакитні.
Свою роботу показують жовті. (Перегляд презентації).
До роботи приєднуються фіолетові. (Вказують художні засоби).
§ З чим порівнює авторка осіннє сонце і чому?
§ Який настрій твору? Чому?
§ У чому звинувачує сусід Анну? Що ж відбувалося насправді?
§ Сіре та яскраве. Контраст. Зіткнулися неповторність і буденність, оригінальність і стандарт, індивідуальність і сірість. Запишіть у зошити і з’єднайте стрілочками ознаки, притаманні сусідові і притаманні Анні.
Неповторність
|
Анна
|
Буденність
| |
Стандарт
| |
Оригінальність
|
Сусід
|
Індивідуальність
| |
Сірість
|
Учитель звертає увагу учнів на слова:
С т а н д а р т – щось позбавлене індивідуальних особливостей, оригінальності.
І н д и в і д у а л ь н і с т ь – здатність вирізнитися з-поміж інших чимось особливим, оригінальним.
Учитель. Знайдіть визначення цих понять у класі. (фізхвилинка)
Давайте згадаємо аналогічних Анні героїв, з якими ми вже познайомились. (Павлик «Маленький горбань» С.Черкасенка, Олесь «Дивак» Гр.Тютюнника, Сашко «Зачарована Десна» О.Довженка).Вони вміли бачити незвичайне, красиве у простому, буденному.
Учитель. То що ж символізують кольорові миші? Пригадайте гіпотези, висловлені на початку уроку, порівняйте їх з нинішніми висновками.
Отже, кольорові миші означають у цьому творі вміння помічати і творити прекрасне у щоденному житті.
(Учасники груп можуть перейти в іншу групу за бажанням)
Жовті – на повторення біографічних відомостей Л.В.Костенко представляють фото презентацію.
Зелені – пишуть сенкан: «Ліна Костенко» або «Кольорові миші», або «Анна і сусід».
Учитель.(працює з фіолетовими і блакитними)
§ Група блакитних , зачитайте останню строфу поезії.
§ Питання до групи фіолетових: Яку думку підкреслено повтором слова «Сірий»? У якому випадку воно є епітетом? Як розуміти вислів «сірий сусід»? (недалека, груба, приземлена людина, позбавлена здатності розуміти й бачити красу).
§ ТЕОРІЯ ЛІТЕРАТУРИ
§ Алегорія – художній прийом, що ґрунтується на приховуванні осіб, предметів, явищ під іншими художніми образами.
§ Наведіть приклади даного прийому в поезії.
Учитель.
Політ фантазії, уява – перша сходинка до творчості.
§ Оптимістичним чи песимістичним є закінчення вірша? (Оптимістичне)
§ Як і в казці, перемагає добро. Можливо, так не буває в реальному житті, але завжди хочеться торжества справедливості.
§ А зараз оберіть з двох варіантів теми та основної думки поезії «Кольорові миші» той, який здається вам точнішим, і запишіть його в зошити.
Тема:
1. Зіткнення неповторності та стандарту.
2. Зображення дівчинки, яку несправедливо засудили.
Основна думка:
1. Бажання автора, щоб Анну виправдали.
2. Віра в перемогу над сірістю та приземленістю.
§ Які висновки про особистість автора ви можете зробити на основі вірша «Кольорові миші»?
ІV Підсумок уроку.
Учитель читає рядки з поезії: «Поезія – це прекрасна мудрість…»
( В Симоненко)
Чи хотіли б ви мати такий багатий духовний світ як головна героїня – Анна?
Чи добре бути оптимістом? За допомогою яких кольорів веселки можете описати ваш світ?
V. Рефлексивно-оцінювальний етап
§ Група зеленої кульки озвучить нам як підсумок роботи свої сенкани.
§ Чи справдились ваші надії щодо уроку? Що нового ви дізнались? Якого кольору настрій у вас зараз? (Діти покажуть кольорові стіки)
§ А яке домашнє завдання ви б хотіли виконати?
VІ. Домашнє завдання
Обов’язкове: підготувати виразне читання вірша «Кольорові миші», За бажанням: вивчити вірш напам’ять, намалювати ілюстрацію, підготувати відповідь на запитання : « Чим близька мені дівчинка Анна?»
Висновки: урок продуктивний, цікаві і різноманітні форми роботи роблять урок неповторним, таким, що запам’ятовується і збагачує дитячий життєвий досвід.
Тема: Прикметник. Узагальнення знань. Подорож до семи чудес України.
Тема: Прикметник. Узагальнення знань. Подорож до семи чудес України.
Мета: узагальнити та систематизувати знання з теми «Прикметник»; розвивати логічне та критичне мислення; уміння аргументувати свої думки, комунікативні здібності; формувати національну свідомість, толерантне ставлення до однокласників, культурологічні компетентності, духовно зорієнтований світогляд, життєстверджувальні компетентності; виховувати шанобливе ставлення до культурних надбань людства.
Обладнання: кросворд «Прикметник», аркуші-протоколи,презентація «Сім чудес України», аудіозаписи сучасних українських пісень, буклети із завданнями.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Методи та прийоми: колективна робота ,робота в групах, «Мозковий штурм», проблемно-пошуковий метод.
Буває, часом сліпну від краси,
Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,-
Оці степи, це небо, ці ліси,
Усе так гарно, чисто, незрадливо,
Усе як є – дорога, явори,
Усе моє, все зветься – Україна.
Така краса, висока і нетлінна,
Що хоч спинись і з Богом говори.(Ліна Костенко)
Перебіг уроку
I.Установчо-мотиваційний етап
Я бажаю вам протягом уроку ввібрати у своє серце тепло душі, у голови – знання, а у власне мовлення - кришталеву чистоту. Перед вами лежать сердечка – як символ любові до України, до ближнього. Напишіть один одному побажання щодо нашого уроку.
II.Узагальнення та систематизація вивченого
А зараз я ознайомлю вас з маршрутом нашої подорожі. Всі ви знаєте чудово про сім чудес світу, але значна частина людей навіть не підозрює, що існує і сім чудес України. Україна дуже багата на архітектурні пам’ятки країна, тож це і не дивно. Але перш ніж вирушити в подорож, повторимо, що ми знаємо про цю частину мови? (працюємо з кросвордом )
Тож сьогодні ми віртуально побуваємо з вами в семи куточках України.
1 зупинка – Софія Київська (Київ)
Стоїть вона на фоні небозводу,
Од сяйва аж хмеліє голова,
Як велич українського народу,
Як його мудрість, сила і слова.
О, як багато знала ти , Софіє,
І скільки перебачила катів,
Та встала, та визріла як мрія,
І світ навкіл тебе помолодів.
Звеличена ще Мудрим Ярославом,
У сяєві проміння, а не в млі,
Русі великій на добро і славу
Десятий вік стоїш ти на землі.
Завдання: виписати прикметники, дібрати до них спільнокореневі слова.
2 зупинка – Києво-Печерська лавра (Київ)
Ось Києво-Печерська лавра стала,
Це пам’ятка духовності, тепла.
Попросимо усі, щоб Божа Матір
І нас, і Україну берегла…( Ю.Турчина)(на слайді)
Завдання: «Спостережливе око»
Розподілити подані словосполучення за розрядами прикметників:
1 група: ослячі вуха, осляча впертість, баранячий ріг, баранячий кожух, лебедина подушка, лебедина вірність, яструбині крила, яструбина злість,вовчий апетит, качиний ніс, качині повадки.
2 група: ведмежа послуга, дитячий майданчик, дитяча цікавість, дерев’яний голос, дерев’яний стіл, золоте серце, скляний посуд, скляні очі, кам’яна душа, залізна воля, залізний дах.
3 група: сердечні стосунки, шкіряна сумка, пташине молоко, рідна земля, колючий дріт, міський транспорт, Михайлів зошит, соснова шишка,хлібний квас, журнальний столик.
3 зупинка – Хортиця(Запорізька область)- (повідомлення на слайді)
«Гра в сніжки»
Скласти слово. Один за одним називати ознаки до цього слова
О Р Ц Я Х Т И
4 зупинка – заповідник «Кам’янець» (Хмельницька область) (повідомлення на слайді)
«Озеро перетворень»
Утворити усі можливі форми ступенів порівняння прикметників:
1 група: дрібний, вдалий;
2 група: теплий, відомий;
3 група: глибокий, голосний.
5 зупинка – парк «Софіївка» (Черкаська область)
Під Уманським небом ясним і високим,
Чудова «Софіївка» радує нас.
Я так, як і кожен, знаходжу в ній спокій,
Гортаю вчорашній і нинішній час.
Софіївка _ це неповторне чудо:
Алеї, гроти, статуї та арки.
З усіх куточків світу їдуть люди
Побачити красу і велич парку.(М.Малиновський)
Знайти в тексті прикметники, виконати морфологічний розбір двох прикметників.
6 зупинка – Хотинська фортеця (Чернівецька область)
Вправа « Антивірус»
Спишіть словосполучення, вставляючи в прикметники необхідні суфікси. Поясніть їх написання.
Рож_а стрічка, тон_кі павутинки, велич_і хмари, блиск_і хвилі, грудн_ий день, взутт_й магазин, верб_а гілка, коричн_е пальто, поль_а стежка, дощ_а калюжа, молоде_ий запал, син_й колір, житт_ий досвід, бой_ий шлях, запорі_і козаки.
7 зупинка – Херсонес Таврійський (Севастополь,Крим)
Крим. Море. Камінь. Херсонес.
Диск сонця – тятива нап’ята.
Ти, мов дитя, чекаєш свята,
А навкруги – суціль прогрес.
Тут сірі кам’яні руїни,
Стихія сонця і води,
Які ведуть тебе сюди –
В храм древньогрецької країни.( вірш на слайді)
Вправа»Географ»
Утворіть прикметники від назв країн та їх столиць.
Рефлексія.
Вчитель: Підійшов до кінця урок і скінчилася наша мандрівка.
Підведемо підсумок нашої екскурсії.
- Чи задоволені ви сьогоднішнім уроком? Чи здійснилися ваші очікування?
- Чи дізналися ви чогось нового, чи поповнили свій багаж знань?
- Що найбільше зацікавило вас?
- Яке почуття у вас викликав цей урок?
- Як ви розумієте значення вислову «Берегти, примножувати надбання української культури - обов'язок кожного»?
- Тож, підсумовуючи все сказане вами, можна зробити такий висновок: «Людина, яка не знає минулого свого народу, не варта майбутнього».
Домашнє завдання: підготувати 8–10 запитань з теми «Прикметник».

Мужність Гідність







волелюбність Лицар патріотизм
Конспект уроку 7 клас "А. Чайковський "За сестрою"
Тема: А. Чайковський. «За сестрою». Благородство, відповідальність, мужність, вірність, життєлюбство запорозьких козаків.
Тема: А. Чайковський. «За сестрою». Благородство, відповідальність, мужність, вірність, життєлюбство запорозьких козаків.
Мета: дослідити, як на прикладі козаків розкриваються кращі риси характеру українського народу; сприяти виробленню уміння в школярів аналізувати епічний твір, характери героїв; створити умови для розвитку творчого та логічного мислення, уваги, спостережливості, уміння грамотно висловлювати свої думки,враження, робити висновки; виховувати шанобливе ставлення до історичного минулого рідного краю, почуття патріотизму, розуміння того, що за щастя треба боротися, що необхідно готувати себе до життєвих випробувань
Епіграф: Доля сміливим допомагає.
(Іспанське прислів’я)
Хід уроку:
І.Мотиваційний етап
1.1. Забезпечення емоційної готовності до уроку: перегляд відеоролику.
1.2.Актуалізація суб’єктивного досвіду. Продовжити речення: « Для мене історія – це…» (звучить увертюра до опери М. Лисенка «Тарас Бульба»)
ІІ. Цілевизначення та планування.
Визначення цілей уроку учнями.
Вчитель: Ми сьогодні з вами полинемо у добу козаччини, що залишила значний слід в історії України. Славні лицарі запорозькі , котрі боронили рідну землю від ворогів , зажили собі вічної слави. Це час лицарства, героїзму, жертовності і незрадливості.
Вчитель. Подумайте, яких же результатів ви хочете досягти на сьогоднішньому уроці та свої цілі запишіть до « путівників» . ( За бажанням 2 – 3 учні озвучують.)
Цілі з’являються на слайді.
Вчитель. Щоб ви ще додали до своїх цілей з цього переліку? Чому?
Учні знатимуть:
- Зміст твору;
- Риси вдачі запорожців;
- Їх моральні принципи;
- Засоби змалювання героїв;
- Авторське ставлення до персонажів;
- Визначення поняття «кульмінація».
Учні вмітимуть:
- виразно читати уривки твору;
- визначити основні засоби змалювання героїв;
- аргументувати своє ставлення до персонажів, їх поведінки;
- пояснити актуалізацію твору в наш час.
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.
Вчитель: Щоб досягти цілей уроку, ми будемо опиратися на зміст твору, працювати з цитатними характеристиками, робити висновки
Щоб перевірити чи були ви уважні при читанні тексту пропоную
літературний диктант «Упізнай героя».
1.»Він виходив, коли хотів, у місто, знайомився з ровесниками з багатих татарських родин, їздив на коні, стріляв з лука та рушниці. Був веселий, і за це його всі полюбили…( Павлусь)
2.» В одній спідниці, простоволоса, виглядала страшно. Очі налилися кров’ю з лютості і розпуки. У руках держала сокиру».( Палажка)
3.»…Він…був кремезний…літ тридцяти. Одягнений у широчезні, як море, червоні штани, які підперезував широким шовковим поясом. На ногах добрі шкапові чоботи. Сорочка була подерта й замащена, на грудях широко розхристана, звідки визирали широкі косматі та сонцем опалені груди».( Семен Непорадний)
4.»…Був одягнений у подерту, брудну одежу і мав на голові татарську шапку. На ногах у нього постоли, обв’язані мотузками. Лице чорне, пожовкле та розкуйовджена борода. …Уся його зброя – довгий ніж».
( Харциз Карий)
Вчитель. З яким твором можна провести аналогію?
Асоціативна павутинка»(доповнювати протягом уроку)



витривалість відвага священне почуття
благородство людиною обов’язок перед народом,
В світовій літературі ви зустрічались із лицарем ?(В.Скотт «Айвенго»)
Вчитель: Зверніть, будь- ласка, увагу на слайд « Кодекс честі лицаря»
Робота в групах
Вчитель: Доведіть , що Павлусь та запорожці сповідували кодекс честі лицаря.
Бесіда:
- Чому юний герой один вирушив у небезпечні мандри?
- Хтось із Вас хотів би бути на місці Павлуся?
- Які риси Павлуся та козаків ви хотіли б наслідувати?
- Гарячою любов’ю до України,до її народу перейняті всі помисли й почуття головного героя твору. Доведіть правильність цієї думки,зачитавши внутрішній монолог(“Маму вбили,дідуся…нас замучили… заждіть чортові сини!Вернуся я ще сюди,може,і не раз,то не в посторонку,як невільник,а з козацтвом,як лицар!»)
Вчитель: Отже, ми довели , що козаки та наш юний герой є справжніми лицарями.
Проблемне запитання:
-Чому юний герой один вирушив у небезпечні мандри?
(Як поставилися батько;старший брат до просьби Павлуся піти разом шукати Ганнусю? Чи вірили вони у щасливе завершення його наміру? )
Мить творчості:
1). Лицар XX століття. Хто він?Реальний чи фантастичний цей образ для вас?Яким лицарським чеснотам віддають перевагу дівчата?
2). Кого із січовиків автор описує найдокладніше,що можна сказати на основі цих описів про ставлення письменника до запорожців.?(Семен Непорадний, Тріска, Недоля).
3).Як ставилися запорожці до зрадників свого народу?За що і як було покарано харциза Карого?
Вчитель (підсумок) : Вороги : жорстокі, кровожерливі, корисливі. Козак убиває ворога тільки озброєного і під час битви, а татарин як не вб’є, то бере людину в полон, щоб перетворити у свого раба або продати в рабство. Проте Чайковський не проповідує у своїй повісті ненависті до ворога заради ненависті . Не мали б чого ворогувати козаки з татарами, коли б ті не нападали на Україну, не кривдили її народ. Бажання жити з татарами в злагоді передають суперечливі роздуми Павлуся: «Чого вони нас зачіпають, муру дують? Хіба ж ми їм заважаємо?» Письменник намагався бути об’єктивним, показував конфлікти в минулому з позиції гуманізму.
Вчитель: Отже, козаки уособлюють чесність, вірність, відвагу, силу, героїзм, готовність обороняти православну віру і свій народ навіть ціною власного життя. Це були справжні лицарі.
Вчитель. Отже, більшість вже досить гарно, вдумливо читали твір, бо зуміли зробити деякі висновки.
Бесіда:
Що ж робить твір таким захоплюючим та цікавим? (Яскраво змальовуються давні часи, а вчинки героїв зрозумілі завдяки майстерності автора.)
Проблемне завдання: Підтвердити чи спростувати думку , що моральні принципи козаків не втратили своєї цінності і в наш час.
Опрацювання відомостей із теорії літератури.
Робота в групах.
Завдання: визначити кульмінаційний момент в 4 розділі – 1 ряд; в 5 розділі – 2 ряд; 6розділ – 3 ряд. ( Учні зачитують .)
IV.Рефлексійно – оцінювальний етап.
На початку 20 ст. повість «За сестрою» була надзвичайно популярною серед читачів, особливо юних. Школярі в листах дякували письменникові за твір і просили писати ще. Як ви думаєте, що ж так подобалося читачам?
- Які уроки дала вам повість «За сестрою»? (2 учні відповідає)
- Який настрій у вас від уроку? (учні показують колір «путівничка»)
- Дайте відповіді на запитання:
« Мене схвилювало…»,
«Мені запам’яталось…»,
«Я дізнався…»
«Важливість уроку в тому…»
( питання у вигляді квіточок знаходяться на дощці)
V. Оцінювання.
VI. Домашнє завдання.
«Дружня порада» (Від імені літературного героя, від імені козаків, автора твору дайте дружні поради своїм товаришам, які були б важливими в їхньому житті).
За бажанням: Ілюстрації, сенкан «Славні предки».
VII. Висновки.
По різному складається кожного доля, незалежно у який час ти живеш. Та честь, відданість, мужність, благородство цінувались завжди. І як хочеться, щоб ми були гідними наших пращурів. Любіть життя! ( На слайдах зображення сучасних козаків.




Немає коментарів:
Дописати коментар